Strona główna    Index gier     Rodzaje kości     Akcesoria     Źródła

BLEF: KOŚCI KŁAMCÓW

Jest to jedna z najoryginalniejszych gier w kości. Narodziła się w Południowej Ameryce gdzie znana jest jako Perudo, Dudo lub Cachos. Od grających wymaga odrobiny strategii, matematyki oraz szczęścia. Typowa gra imprezowa, zapewnia dużo zabawy szczególnie większej grupie osób. Gra jednak wymaga sporego wyposażenia: 5 kości oraz kubka dla każdego z graczy. Dla początkujących pewną trudność mogą sprawić zasady prowadzenie licytacji. Dlatego pomocna może okazać się plansza wraz z kością do licytacji. Prawdziwi twardziele z Andów nie używają jednak takiej planszy. Zestawy do niej sprzedawane są pod różnymi nazwami. Najczęściej spotykane to: Bluff (Blef), Call My Bluff, Liar's Dice (Kości Kłamców) lub Perudo. Wbrew pozorom zestawy do tej gry były i są dostępne (teoretycznie) w wersji polskiej (patrz: infomacja u dółu strony). Jednakże każdy może pokusić się o wykonanie takiego kompletu własnoręcznie. Planszę do gry Liar's Dice w formacie pdf można znaleźć tutaj. Graczom, którzy chcą pograć na komputerze w Perudo polecam zajrzeć na stronę www.perudo.org.

Plansza do licytacji

[2][3]
1 [4]
[6][5]
1 [1] [2][3]
 2 [4]
[6][5]
[2][3]
 3 [4]
[6][5]
2 [1] [2][3]
 4 [4]
[6][5]
[2][3]
 5 [4]
[6][5]
3 [1] [2][3]
 6 [4]
[6][5]
[2][3]
 7 [4]
[6][5]
4 [1] [2][3]
 8 [4]
[6][5]
[2][3]
20[4]
[6][5]

BLEF: KOŚCI KŁAMCÓW

 9 [1]

10 [1]
 

5 [1]
 
[2][3]
19[4]
[6][5]
[2][3]
10[4]
[6][5]
[2][3]
18[4]
[6][5]
9 [1] [2][3]
17[4]
[6][5]
[2][3]
16[4]
[6][5]
8 [1] [2][3]
15[4]
[6][5]
[2][3]
14[4]
[6][5]
7 [1] [2][3]
13[4]
[6][5]
[2][3]
12[4]
[6][5]
6 [1] [2][3]
11[4]
[6][5]

Liczba kości: 5 dla każdego gracza!
Liczba graczy: 2+
Rekwizyty: plansza wraz z kością do licytacji, kubek dla każdego gracza
Zasady gry:
Cel gry jest zostać ostatnim z graczy, który posiada jakąkolwiek kość. Gracze płacą bowiem za swoją przegraną odrzucając posiadane kości. Gracz, który straci wszystkie swoje kości odpada z gry. Gracze rozpoczynają grę wyposażeni w 5 kości.
Rozgrywka składa się z kilku partii. W skład każdej partii wchodzą następujące części:
1. Rzut kośćmi
2. Otwarcie licytacji
3. Licytacja
4. Rozliczenie partii
1. Rzut kośćmi
Gracze wykonują rzut posiadanymi przez siebie kośćmi. Wynik swojego rzutu chronią przed wzrokiem przeciwników kubkiem (lub zakrywając kości dłońmi).
2.Otwarcie licytacji
Licytację w pierwszej partii rozpoczyna gracz wyznaczony przez losowanie, a potem zwycięzca poprzedniej partii.
Odzywka: propozycja gracza ile kości i jakiego rodzaju zostało wyrzuconych przez wszystkich graczy. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że "asy" ("jedynki") są traktowane jak jokery i doliczane do wyniku.
przykład: odzywka 3 "piątki" oznacza to, że wśród wyrzuconych kości są maksymalnie 3 kości z [5] i [1]
Przy odzywce z "asem" na wynik składają się tylko kości z "jedynkami"
Zapis odzywek prowadzimy za pomocą planszy i jednej kości. Kość z deklarowaną liczbą oczek na górze kładziemy na polu z oczekiwaną ilością wyrzuconych kości.
[2][3]
6 [4]
[6][5]
Tego typu pole służy do oznaczania odzywek [2]...[6]
przykładowo: położenie na nim [5] oznacza odzywkę: 6 "piątek"

6 [1]
 
Tego typu pole służy do oznaczania odzywek z "asem" i możemy położyć na nim tylko [1]
przykładowo: położenie na nim [1] oznacza odzywkę: 6 "jedynek"
Otwierający rozpoczyna licytację dowolną odzywką.
Najniższą odzywką jest: 1 "dwójka" (w skrócie: 1x[2])
3. Licytacja
Każdy kolejny gracz ma dwie możliwości: przebić lub sprawdzić poprzedniego gracza.
Najłatwiej prowadzić licytację za pomocą planszy i dodatkowej kości.
Wówczas przebić można na trzy sposoby:
a) kość do licytacji przekręcamy na nowy numer (z wyjątkiem [1]) bez zmiany jej położenia na planszy
przykłady: 3x [4] przebijają 3x[5], 5x[3] przebija 5x[5] (ale 7x[6] przebija 8x[2])
b) kość do licytacji przesuwamy na planszy zgodnie z ruchem wskazówek zegara ustawiając oczekiwaną liczbę oczek na górze na kolejnym polu (z wyjątkiem [1])
przykłady: 3x [4] przebija 4x[4], 2x[1] przebija 3x[3], 11x[2] przebija 12[5]
c) kość do licytacji przesuwamy na planszy zgodnie z ruchem wskazówek zegara ustawiając ją [1] na górze na kolejnym polu oznaczonym [1]
przykład: 3x[4] przebijają 2x[1], 5x[3] przebija 3x[1], 11x[2] przebija 6x[1]
Doświadczeni gracze mogą licytować bez użycia planszy wedłu reguł podanych poniżej.
W kolejnej odzywce zwiększmy albo ilość kości albo ilość oczek lub jedno i drugie.
Trudność mogą sprawić jedynie odzywki z "asem".
Żeby przebić "asem" minimalnie należy podać ilość kości zgodną z następującym wyliczeniem:
poprzednią ilość kości dzielimy przez dwa, dodajemy jeden i odrzucamy liczbę po przecinku
przykład: 9x[3] przebija 5x[1] bo 9/2 = 4,5 + 1 = 5,5 czyli 5
Żeby przebić "asa" minimalnie należy podać ilość kości zgodną z następującym wyliczeniem:
poprzednią ilość kości mnożymy przez dwa
przykład: 9x[1] przebija 18x[3] bo 9x2 = 18
4. Rozlicznie partii
Jeżeli gracz decyduje się na sprawdzenie licytacja jest zakończona i następuje rozlicznie partii. Zgodnie z odzywką licytującego liczy się rodzaj kości jakie licytował czyli wynik jest sumą "jedynek" oraz kości licytowanych.
Mamy trzy możliwości:
Wynik > Odzywka: przegrywa gracz sprawdzający, wygrywa - licytujący
Odzywka > Wynik: przegrywa gracz licytujący, wygrywa - sprawdzający
Wynik = Odzywka: przegrywają wszyscy z wyjątkiem gracza licytującego ("odzywka doskonała"), wygrywa - licytujący
Gracz przegrywa tyle kości ile wynosi różnica pomiędzy wynikiem a odzywką.
W przypadku "odzywki doskonałej" wszyscy gracze oprócz licytującego tracą jedną kość.
Rozgrywkę kończy się w momencie gdy na placu boju pozostanie ostatni gracz.
przykład rozliczenia
Odzywka: 9x[5]=9
Wynik: 7[5] + 4[1]=11
Wynik > Odzywka: przegrywa gracz sprawdzający, wygrywa - licytujący
Sprawdzający traci 2 kości (11-9=2)
W klasycznym Perudo jedną i tylko jedną kość traci tylko przegrywający.

Bluff [Ravensburger] W 1993 roku niemiecka firma FX Schmid wydała wersję gry Blef pod komercyjnym tytułem Bluff. Bluff [FX Schmid] Gra ta została uznana w Niemczech za Grę Roku 1993 (Spiel des Jahres 1993). Grę zaprojektował amerykanin Richard Borg. Wydawca gry odniósł wielki sukces komercyjny. W krótkim czasie sprzedano ponad 2 miliony egzemplarzy tej gry. Przekraczało to możliwości wydawnicze firmy FX Schmid, która zmuszona była zlecić wykonanie opakowań nawet konkurencji. Zestaw pozwalał na grę do 6 osób. Zestaw do gry składał się z 30 żółtych kości z gwiazdką zamiast [6], 6 czarnych kubeczków, planszy wraz z czerwoną kostką do licytacji, instrukcji oraz funkcjonalnego pudełka. Kości są nieco mniejsze niż znane nam z gier planszowych i mają gwiazdki co ułatwia licytację. Kubki są pękate i przypominają bardziej filiżanki do kawy niż tradycyjne kubki do gry w kości. Obecnie wydawcą tej wersji gry jest znana niemiecka firma produkująca gry i puzzle Ravensburger. Liar's Dice Bardzo podobną grę pod nazwą Liar's Dice (projektant: Richard Borg) wydała firma Endless Games. Zestaw pozwalał na grę maksymalnie 4 osób i składał się z 20 białych kości z gwiazdką zamiast [1], 4 kubeczków, planszy wraz z kostką do licytacji, instrukcji oraz funkcjonalnego pudełka.
Sądzę, że dodanie planszy do licytacji oraz gwiazdek na kościach było wielkim ułatwieniem dla grających. Jednakże w Ameryce Południowej skąd gra ta pochodzi gracze grają posługując się tylko kubkami i zwykłymi kośćmi. W Peru, Chile i Boliwii gra znana jest pod nazwami Dudo, Cachos lub Cachito. Również obecnie sprzedawane są komplety do niej składające się ze skórzanych kubków zdobionych wytłoczeniami oraz zwykłych kości z kropkami. Zdarza się, że w tamtych rejonach zasiada do gry nawet 20 graczy, którzy rywalizują ze sobą o zwycięstwo aż po blady świt. Dlatego gra ta w pełni zasługuje na miano prawdziwej gry towarzyskiej. Perudo Są jednak firmy wydające tę grę klasycznie ale w bardziej komercyjnej wersji. Przykładem może być wydana przez Piatnika gra Perudo. Komplet ten pozwala na grę od 2 do 6 graczy. W skład kompletu wchodzą: 30 kości z kropkami, 6 kubków z podkładkami , woreczek, metalowe pudełko oraz instrukcja. Całość utrzymana jest w żywych kolorach z wzorami nawiązującymi do kultury peruwiańskiej. Na uwagę zasługuje też fakt, że każdy gracz otrzymuje kubek i kości w innym kolorze.
W 2006 roku pojawiła się kolejny klon gry Blef a to za sprawą drugiej części filmu "Piraci z Karaibów". Otóż bohaterowie grają w filmie w grę o podobnych zasadach jak Blef. Oczywiście w sprzedaży pojawiły się komplety do gry w Pirackie Kości (Pirates Dice), które są repliką kubków i kości używanych przez bohaterów filmu. Komplet pozwala na grę maksymalnie 4 graczy i jest niestety bez planszy do licytacji.

Michał Stajszczak (m.stajszczak@interia.pl):
21.09.2005 Gra Blef była wyprodukowana w wersji polskiej przez firmę F.X.Schmid w roku bodajże 1994 i jeszcze można ją kupić np. w sklepie Variete na ulicy Senatorskiej w Warszawie, albo w hurtowni ROST (W-wa Al.Krakowska 199)  

Rzeczywiście firma FX Schmid wydała grę Bluff w wersji na rynek polski pod nazwą Blef z podtytułem Kości zostały rzucone. Gra ta posiada takie same elementy jak gra Bluff. Nie jest to jednak wersja niemiecka z polską instrukcją. Zaskoczył mnie fakt, że gra została specjalnie wydana na rynek polski. Oprócz dobrze napisanej polskiej instrukcji gra posiada pudełko z opisem po polsku oraz planszę z napisem BLEF a nie BLUFF jak w wersji niemieckiej. Całość wydana jest bardzo starannie. Solidna niemiecka robota.

Michał Stajszczak (m.stajszczak@interia.pl):
10.02.2007 Mam znowu w sprzedaży Blefa. Niestety tym razem jest to wydanie niemieckie, ale załączam do niego polską instrukcję, taką jaka była w wydaniu polskim. Zdjęcie gry na stronie www.rost.com.pl

Blef w wersji niemieckiej z polską instrukcją jest również do nabycia w sklepie internetowym Planszomania.

Niektóre tytuły gier są zastrzeżonymi znakami towarowymi przez wydawców. Wykorzystano je tylko i wyłącznie w celach informacyjnych, a także aby propagować szeroko rozumiane gry w kości oraz zachęcić do kupowania oryginalnych zestawów.

prawa autorskie | kontakt | aktualizacje 07.04.2007