Strona główna    Index gier     Rodzaje kości     Akcesoria     Źródła

BLISTERS
[źródło: www.blistersdicegame.com]

Gra ta wymaga specjalnego kompletu: trzech par kości w różnych kolorach. Gra ta powstała w 1987 podczas ponad 2000 milowej wędrówki przez Appalachy. Dwóch amerykańskich wędrowców umilało sobie trwającą 6 miesięcy górską eskapadę grają w kości. Stworzoną wówczas grę nazwano Blisters (czyli Odciski).

Liczba kości: 6 (trzy pary kości w odmiennych kolorach)
Liczba graczy: 2+
Rekwizyty: kartka, długopis
Zasady gry:
Pierwszy rzut w swojej kolejce gracz wykonuje wszystkimi kośćmi. Musi odłożyć na bok grupę (lub grupy) kości o takim samym nominale (liczbie oczek). Grupę kości tworzą co najmniej 2 kości o takim samym nominale. Punkty liczy się tylko za kości odłożone według następujących zasad:
- para kości w jednym kolorze daje liczbę punktów równą nominał razy 10 np. [3] [3] = 30 punktów
- pozostałe kości odłożone liczy według ich nominałów
przykład: po rzucie [1] [3] [3] [3] [1] [5] trzeba odłożyć [1] [1]oraz [3] [3] [3] i gracz ma 35 punktów
Jeżeli gracz odłoży 2 lub 4 kości to może zrezygnować z dalszych rzutów, dopisując do swojego konta to co uzbierał. Jeżeli gracz odłożył nieparzystą ilość kości musi rzucać dalej pozostałymi. Jeśli w którymś momencie odłoży wszystkie 6 kości, musi rzucać dalej zaczynając ponownie od rzutu wszystkimi kośćmi. Po każdym rzucie musi odłożyć jakąś grupę lub dołożyć co najmniej jedną kość do odłożonej grupy. Jeżeli jednak gracz nie może odłożyć żadnej kości to punkty uzbierane w danej kolejce przepadają!
Uzyskanie przez gracza sześciu "szóstek" ( [6] [6] [6] [6] [6] [6] ) oznacza w zależności od umowy między graczami albo natychmiastową przegraną całej gry albo utratę punktów w danej kolejce i przekazanie kości kolejnemu graczowi.
Jeżeli jeden z graczy przekroczy 2174 punktów to pozostali gracze mają jeszcze jedną, ostatnią kolejkę rzutów.
Wygrywa gracz, który zgromadzi najwięcej punktów.

Gra toczy się do 2174 punktów bo dokładnie tyle mil przemierzył przez Appalachy grając w Blisters twórca tej gry. Dlatego zamiast punktów gracze powinni zdobywać kolejne mile. Ponadto sytuacja, w której gracz traci zdobyte w danej kolejce punkty to "załapanie odcisków", które uniemożliwiają dalszą wędrówkę czyli zdobywanie mil (punktów).

Przykład
I rzut: [5] [5] [1] [3] [1] [3] i trzeba odłożyć wszystkie kości; gracz ma 58 punktów
gracz musi rzucać ponownie wszystkimi kośćmi
II rzut: [5] [5] [5] [6] [1] [3] i trzeba odłożyć [5] [5] [5] = 55 punktów (razem: 113 punktów)
ponieważ liczba odłożonych kości jest nieparzysta gracz musi rzucać pozostałymi
III rzut: [6] [3] [5] i gracz może dołożyć [5] do odłożonych [5] [5] [5]; daje mu to 5 punktów (razem: 118 punktów)
ponieważ liczba odłożonych kości wynosi 4, gracz może albo dopisać do swojego konta uzyskane punkty lub kontynuować grę; gracz decyduje się na dalszą grę
IV rzut: [3] [1] i gracz nie może nic odłożyć; w takiej sytuacji traci uzyskane w danej kolejce punkty i przekazuje kości następnemu graczowi

Blisters Komplety do gry BLISTERS oferuje w sprzedaży firma HEA. Była to pierwsza wymyślona gra przez Tima Novaka założyciela i prezesa firmy HEA. Reklamują ją jako grę, która zmieści się w każdym plecaku, o prostych zasadach lecz wciągającą w rozgrywkę, wyśmienicie nadającą się na prezent dla każdego kto skończył 7 lat.
Z oficjalnej strony gry www.blistersdicegame.com można ściągnąć darmową, komputerową wersję gry Blisters.

prawa autorskie | kontakt | aktualizacje 01.06.2006