Strona główna    Index gier     Rodzaje kości     Akcesoria     Źródła

CHAK TIN KAU (NIEBO LUB DZIEWIĄTKA)

Jest to tradycyjna chińska gra hazardowa. Można ją zaliczyć do gier typu "poker". Gracz stara się uzyskać wyższą kombinację niż bankier. Dla ludzi zachodu stosowany system kombinacji stanowi podstawowy problem w opanowaniu tej gry. Jest on głęboko osadzony w chińskiej tradycji i jest również stosowany przy grach w chińskie domino. Każda kombinacja rzutu dwoma kośćmi ma swoją oryginalną nazwę.
CYWILEWOJSKO
[6] [6]Niebo[5][4] lub [6][3]Dziewiątka
[1] [1]Ziemia[5][3] lub [6][2]Ósemka
[4] [4]Człowiek[4][3] lub [5][2]Siódemka
[3] [1]Harmonia

[4][2]

Szóstka
[5] [5]Kwiat Śliwy[3][2] lub [4][1]Piątka
[3] [3]Podwójna Trójka

[2][1]

Ostatnia Trójka
[2] [2]Ławeczka
[6] [5]Głowa Tygrysa
[6] [4]Czerwona Dziesiątka
[6] [1]Siódemka z Długą Nogą
[5] [1]Szóstka: Czerwony Młotek

Liczba kości: 2
Liczba graczy: 2+ (najlepiej 4+)
Rekwizyty: kubek
Zasady gry:
Pierwszy bankier wybierany jest przez losowanie.
Bankier przed rzutem ogłasza maksymalną wysokość stawki i zaprasza do obstawiania.
Gracze stawiają stawki, bankier jako pierwszy wykonuje rzut 2 kośćmi i ogłasza wynik rzutu.
Następnie każdy z graczy stara się w swojej kolejce wyrzucić lepszą kombinację niż bankier należącą do danej kategorii (Cywile lub Wojsko). Jeżeli jednak wynik jego rzutu należy do innej kategorii to rzuca dopóki nie wyrzuci kombinacji z tej samej kategorii co bankier.
Bankier po rzucie gracza wypłaca mu wygraną (w stosunku 1:1) lub zgarnia postawioną przez gracza stawkę. W przypadku remisu gracz zabiera postawioną stawkę. Jeżeli bankier wyrzuci "z ręki" najwyższą kombinację w danej kategorii (Niebo lub Dziewiątkę) to wygrywa postawione stawki bez rzutów pozostałych graczy (brak możliwości remisu). Również gdy wyrzuci "z ręki" najniższą kombinację w danej kategorii (Czerwony Młotek lub Ostatnią Trójkę) to wypłaca wygrane bez rzutów graczy (brak możliwości remisu).
Zmiana bankiera następuje gdy przegra on z jakimkolwiek graczem. Po zakończeniu kolejki kolejnym bankierem jest następny gracz.

prawa autorskie | kontakt | aktualizacje 01.06.2006