Strona główna    Index gier     Rodzaje kości     Akcesoria     Źródła
Od A do Z     Gry rodzinne     Gry barowe    Gry hazardowe     Kości Piwne     Gry wg liczby kości    Naj...

Orientalne gry w kości.
Kości są jedną z najbardziej popularnych gier hazardowych w Chinach, Japonii oraz innych krajach Dalekiego Wschodu. W Japonii, gdzie hazardowe gry w kości są nielegalne, jest to jedno z głównych źródeł dochodu Yakuza czyli japońskiej mafii. Nielegalne szulernie mieszczą się zwykle na tyłach restauracji lub barów. Jest kilka rodzajów gry w kości. Najpopularniejszą a zarazem bardzo tradycyjną jest odmiana zwana cho-han (czyli parzyste-nieparzyste). Gra jest bardzo prosta. Krupier używa w niej dwóch kości i kubka. Gracze mogą postawić pieniądze na "parzyste" lub "nieparzyste". Stawki w tej grze są bardzo wysokie, przekraczają nawet 1000 dolarów! Tradycyjnie gra w kości przebiega w całkowitym milczeniu. Odzywa się tylko krupier. Ten właśnie sposób gry zaprezentowany został w filmie "Zatoichi - ślepy samuraj".

  • Chak Tin Kau (NIEBO LUB DZIEWIĄTKA) - gra hazardowa dwoma kośćmi typu "poker"
  • Kon Min Yeung (POSZUKIWANIE OWIEC) - ludowa gra hazardowa z użyciem 6 kości typu "poker"
  • Pat Cha (CHCIWA ÓSEMKA) - gra hazardowa z użyciem 8 kości i planszy do obstawiania typu "totalizator"
  • Sic Bo - gra rodem z chińskiego kasyna z użyciem 3 kości podobna do zachodniej gry Grand Hazard
  • Szng Luk - towarzyska gra hazardowa "w trzy kości" znana w Europie jako Cztery-Pięć-Sześć lub w USA jako Cee-Lo

Kości chińskie Kości chińskie różnią się od zachodnich. Oczka "jedynki" i "czwórki" sa czerwone. "Jedynka" wyróżniona jest dużą kropą. Na ogół są mniejsze niż kości zachodnie. Czasami kości takie można kupić w zestawach gier planszowych produkcji chińskiej.
W Chinach znana była też gra hu hei ho podobna do gry Korona i Kotwica. Używano w niej zamiast kości z kropkami kości z ikonkami, na których widniały: dynia, moneta, krewetka, rak, ryba oraz kogucik. Ponadto do gry oprócz kostek używano planszy do obstawiania zakładów oraz porcelanowego kubka z podstawką.

Przyjąłem tutaj konwencję, że nazwy będą podawane po polsku lub w takiej formie, która jest w powszechnym użyciu. Może się zdarzyć, że znasz opisywaną grę ale występuję ona tutaj pod inną nazwą. Wiele popularnych gier w różnych zakątkach świata grywanych jest podobnie, niemal identycznie, ale występują one pod różnymi nazwami. Może się również zdarzyć, że pod nazwą, która jest Ci znajoma znajdziesz opis gry całkowicie nieznanej. Dzieje się tak, ponieważ gracze często nie stosują żadnej nazwy mowiąc po prostu, że grają w kości. Niektóre tytuły gier są zastrzeżonymi znakami towarowymi przez wydawców. Wykorzystano je tylko i wyłącznie w celach informacyjnych, a także aby propagować szeroko rozumiane gry w kości oraz zachęcić do kupowania oryginalnych zestawów.

prawa autorskie | kontakt | aktualizacje 01.06.2006