Strona główna    Index gier     Rodzaje kości     Akcesoria     Źródła

JACKPOT

Jest to gra hazardowa z użyciem 2 kości i planszy. Gry tego typu były rozpowszechnione w średniowiecznej Europie. Jeszcze w XIX wieku sprzedawano zestawy do tej gry. Oferowane w nich plansze miały przeróżną formę: koła, prostokąta, krzyża, domu i były zdobione wymyślnymi rysunkami. Gry te miały różnorodne nazwy oraz warianty zasad ich prowadzenia.

Plansza
Plansza do tej gry składa się z 9 pól oznaczonych numerami od 3 do 11. Odpowiada to wynikom jakie możemy uzyskać przy rzucie dwoma kostkami oprócz 2 i 12, które mają specjalne znaczenie w tej grze.

345
678
91011

Liczba kości: 2
Liczba graczy: 2+
Rekwizyty: plansza, żetony
Zasady gry:
Żetony dzielimy po równo dla wszystkich graczy. Rozpoczyna gracz, który w rundzie wstępnej wyrzuci najwięcej oczek na dwóch kostkach. W przypadku gdy dwóch lub więcej graczy ma ten sam wynik to rzucają oni ponownie itd.
Gracz w swojej kolejce ma jeden rzut. W zależności od sumy oczek i ułożenia żetonów na planszy gracz traci lub zdobywa żetony. Gracz kładzie jeden żeton na polu planszy, "wskazanym przez kości" jeżeli na polu leżą mniej niz 3 żetony. Jeżeli na polu leżą już 3 żetony to gracz zabiera je. Jeżeli gracz wyrzuci dwie "jedynki" czyli "oczy węża" to musi położyć żeton na każdym polu gdzie jest nich mniej niż 3. Jeżeli gracz wyrzuci dublet "szóstek" - oznacza to główną wygraną czyli "jackpot". Gracz zgarnia wówczas wszystkie żetony znajdujące się w danej chwili na planszy.

prawa autorskie | kontakt | aktualizacje 20.02.2007