Strona główna    Index gier     Akcesoria     Źródła

kolekcja kości do gry Kości do gry są w różnych rozmiarach i kolorach. Wykonane są najczęściej z tworzywa sztucznego ale można spotkać też kości drewniane, metalowe lub zrobione z innych, czasem dziwnych materiałów. Oprócz kości jakie są w każdym domu czyli sześciennych kubików z kropkami do gier używało się i używa również przeróżnych dziwacznych kości.
Na świecie są ludzie, którzy zbierają kości do gry w najprzeróżniejszych kształtach i oznaczeniach.
Niektóre kości odnalezione podczas licznych wykopalisk oraz w innych okolicznościach stanowią żywą historię gier przy jakich spędzał wolny czas człowiek przez całe stulecia. Stanowią one cenne eksponaty w muzeach na całym świecie.

kość do gry Astrogale czyli kości skokowe bydła, owcy, kozy albo świni były używane do gry w kości już przez starożytnych. Kości te będące odpadkiem pokonsumcyjnym nie nadawały się do niczego innego poza grą. Gra nimi polegała na ich podrzuceniu w górę, a następnie kiedy spadły na ziemię, z ich ułożenia odczytywano wynik. Każdej płaszczyźnie odpowiadała określona liczba punktów. Rzucano jednocześnie 4 kości. Rzut najlepszy nazywał się "venus", najgorszy - "canis" czyli pies. Gra astrogalami była najbardziej rozpowszechnioną rozrywką towarzyską w Grecji i Rzymie. Bogaci Rzymianie do gry używali kości o kształcie astrogali lecz wykonanych ze szlachetnych materiałów.

kości precyzyjne Kości precyzyjne używane są w kasynach na całym świecie. Kości te wykonane są w kształcie idealnego sześcianu, którego prawdopodobieństwo wylądowanie na każdym boku jest takie same. Kropki są wiercone i wypełnione materiałem o takiej samej wadze jak materiał usunięty. Mają zazwyczaj ostre krawędzie i są wykonane z materiału przezroczystego najczęściej w kolorze czerwonym. Kości takie posiadają numer seryjny (3 lub 4 cyfry na boku z [6]) oraz logo kasyna (na boku z [1] lub [2]). Kasyna sprzedają używane kości do gry jako pamiątki. Kości wycofane z gry muszą zgodnie z prawem być odpowiednio oznaczone bądź trwale zniszczone (np. przez przewiercenie).

kości pokerowe Kości pokerowe przeznaczne są prawdziwych miłośników kościanego pokera. Komplet taki składa się z 5 kości, które zamiast oczek mają wizerunki znane z kart do gry czyli asa, króla, damę, waleta, dziesiątkę i dziewiątkę.
Kości pokerowe używa sie przy grach Poker Klasyczny, Cubilete lub Eskalero.
Kości pokerowa można kupić w eSklepie MonaCo.

kości KAMASUTRA Kości KAMSUTRA to kości dla ludzi dorosłych i ich przeznaczenie jest jednoznaczne. Komplet taki składa się z 2 kości, które zamiast oczek mają wizerunki znane z podręczników "ars amandi". Warto dodać, że opis gry zaczyna się od instrukcji: "Na początku gracze ściągają swoje ubrania...".
Kości takie można kupić w eSklepie Rebel.

kość z czaszką zamiast [1] kość ze smokiem zamiast [1] kość z rumakiem zamiast [1] kość z liściem klonu zamiast [1] Kości ASÓW. W wielu grach ważną rolę odgrywa wyrzucenie "asa" czyli "jedynki". Można w nich używać kości, w których "jedynkę" zastąpiono obrazkiem. Niektóre firmy używają kości jako materiałów reklamowych z logo firmy zamiast "jedynki".

zestaw kości do gier RPG Kości do gier RPG używane są przez miłośników gier fabularnych. Zestaw taki składa się z 7 kości: czworobocznej (K4), sześciennej (K6), ośmiobocznej (K8), dwóch dziesięciościennych (K10 i K100), dwunastościennej (K12) oraz dwudziestościennej (K20). Ich zastosowanie określają ściśle reguły danej gry. Kości mogą być w jednym kolorze lub różnokolorowe. Wykonane są najczęściej z tworzywa sztucznego lecz bogatym graczom oferowane są również z kamieni szlachetnych lub pozłacane.

kości K12 Kości wielościenne stosowane są współcześnie nie tylko przez miłośników gier fantasy. Bardzo często zamiast oczek posiadają one cyferki lub ikonki.
Kości dwunastościenne stosowana są w grze Superfarmer. Jest to polska gra , w której używa się 2 takich kości z ikonkami zwierząt zamiast cyfr lub oczek.

kości japońskie Kości japońskie stosowane są przez miłośników gier utrzymanych w orientalnym stylu. Zamiast oczek posiadają ono japońskie cyferki.
W Japoni gra w kości jest jedną z ulubionych gier hazardowych. Gra odbywa się głównie w nielegalnych szulerniach kontrolowanych przez Yakuza czyli japońską mafię. Używa się tam podobnie jak na całym świecie tradycyjnych kości z kropkami.

zestaw kości do gry Wyprawa Kości obrazkowe posiadają zamiast tradycyjnych cyferek malutkie obrazki (ikonki). Przeznaczone są dla ściśle określonej gry planszowej lub karcianej. Ich zastosowanie określają ściśle reguły danej gry, chociaż ikonki same sugerują następny ruch. Stosowane są również w grach dla małych dzieci, które nie potrafią jeszcze liczyć.
Kości prezentowane obok pochodzą z gry Wyprawa. Jest to polska gra karciana typu fantasy. Pomimo otoczki fantasy i zastosowania kart jest ona wspaniałym przykładem współczesnej gry w kości czyli takiej, w której powodzenie w grze całkowicie zależy od szcześliwego rzutu. Więcej szczegółów na jej temat znajdziesz tutaj.

kość K6 wilcza kość K10 Yin-Yang kość K6 elficka kość K6 fudge Kości prezentowane obok pochodzą z oferty eSklepu Q-Workshop. Znajdziesz tam ponad 1000 produktów dla prawdziwych koneserów kości. Jest to największy w Europie producent zajmującym się wyrobem kostek i akcesoriów do gier głównie typu fatasy i RPG. Produkt w 100% polski!

prawa autorskie | kontakt | aktualizacje 07.04.2015