Strona główna    Index gier     Rodzaje kości     Akcesoria     Źródła

KORONA I KOTWICA

Gra ta należy do całej rodziny gier polegających na obstawianiu wyniku rzutu trzech kości. Rozgrywka odbywa się na stole z naniesionymi na nim zakładami podobnie jak w ruletce. Jest to stara marynarska gra hazardowa tak łatwa do nauczenia, że nawet początkujący szybko pojmują jej reguły.

Stół do gry Korona i Kotwica

1 2 3
4 5 6

Liczba kości: 3
Liczba graczy: 2+
Rekwizyty: plansza
Zasady gry:
Krupier trzyma bank, prowadzi grę oraz wypłaca wygrane. Rzut trzema kośćmi może wykonywać bankier lub wybrany przez niego gracz. Gracz obstawia i wygrywa lub przegrywa postawione żetony w zależności od tego na co postawił i co wypadło na kościach.
Gracz stawia zakład na jeden z sześciu numerów (1, 2, 3, 4, 5 lub 6).
Otrzyma wygraną zależnie od tego ile kości wskazało wybrany numer:
numer na jednej kości 1:1
numer na dwóch kościach 2:1
numer na trzech kościach 3:1
Można obstawiać dowolną ilość pojedynczych numerów.
Zakłady przegrane są zabierane przez bank.

Korona i Kotwica jest grą hazardową lubianą przez ludzi morza. Jej nazwa pochodzi od oryginalnego zestawu używanych rekwizytów. Nie używa się w niej tradycyjnych kości z kropkami. Jako motywy na kościach oraz na planszy do gry wykorzystywane są korona i kotwica oraz cztery kolory znane z kart: pik, trefl, karo i kier.
Gra ta znana była również w Chinach. Używano tam innych symboli: dynia, moneta, krewetka, rak, ryba oraz kogucik. Ponadto do gry oprócz kostek i planszy używano specjalnego porcelanowego kubka z podstawką.
kości do gry Korona i Kotwica

prawa autorskie | kontakt | aktualizacje 05.06.2006