Strona główna    Index gier     Rodzaje kości     Akcesoria     Źródła
Od A do Z     Gry rodzinne     Gry barowe    Gry hazardowe     Kości Piwne     Gry chińskie    Gry wg liczby kości

NAJLEPSZE GRY W KOŚCI (według KUBY)
 • Asy
  Pełna nazwa tej gry brzmi "Asy na środek, dwójki na lewo, piątki na prawo!" Jedna z najoryginalniejszych gier w kości. Szczególnie popularna jest na Filipinach. Grać w nią może dowolna liczba pod warunkiem, że każdy z nich musi zasiąść do gry z własnym kubkiem wypełnionym pięcioma kośćmi. Kości nie muszą być jednakowe bo i tak przechodzą z rąk do rąk...
 • Asy do kasy
  Klasyczna gra barowa z użyciem dwóch kości i żetonów. Zamiast żetonów grając przy piwku z powodzeniem można zastosować kapsle. Wygrana jest niewiadomą do samego końca. Posiada komercyjną odmianę sprzedawaną pod nazwą LCR.
 • Blef
  Jest to jedna z najoryginalniejszych gier w kości. Wymaga jednak sporego wyposażenia: 5 kości i kubka dla każdego z graczy. Pomocna jest także plansza wraz z kością do licytacji. Zestawy do niej sprzedawane są pod różnymi nazwami. Najczęściej spotykane to: Bluff (Blef), Liar's Dice (Kości Kłamców) lub Perudo. Oczywiście zestawy te nie są ciężkie do kupienia w naszym kraju. Pozostaje nam albo zakup za granicą albo wykonanie takiego komplet własnoręcznie. A warto...
 • Generał
  Jest to jedna z wiele gier opierajacych się na tej samej zasadzie. Gracz stara się wypełnić jak najkorzystniej tabelkę w oparciu o rzuty kośćmi i uzyskiwane kombinacje znane wszystkim z pokera. Uważa się ją z protoplastę gry Yahtzee. W barach Puerto Rico skąd pochodzi rozgrywana jest przez prawdziwych "macho" na pieniądze lub na drinki. Oryginalna nazwa tej gry brzmi Generala.
 • Kapelusznik
  Jest to odmiana gry występującej na ogół pod nazwą 3MAN, znanej bywalcom barów na całym świecie. Najogólniej chodzi w niej o to żeby popijać sobie gromadnie piwko zgodnie z rzutem dwóch kości. Posiada ona mnóstwo wariantów pod przeróżnymi lokalnymi nazwami.
 • Oczko
  Gra barowa z użyciem 2 kości i kubka. Podobna charakterem do Oszusta lub gry Czarny Lucek. Może być rozgrywana jako gra hazardowa. Idelna do dla 5-6 osób przy piwku!
 • Pięciol
  W grze "w pięciola" liczy się tylko wyrzucenie pięciu takich samych kości oraz "as" czyli "jedynka" jest najstarsza i jednocześnie traktowana jak "joker". Podobna jest do pochodzącej z Kuby gry o nazwie Cubilete. Kubańczycy używają jednak kości pokerowych i oryginalnego słownictwa na punktowane układy. Jest to idealna gra dla 3 lub 4 graczy w barze, żeby ustalenić kto postawi kolejne piwo.
 • Poker Indiański
  Od Pokera Klasycznego różni się tym, że do gry używa się tylko i wyłącznie 5 zwykłych kości, "as" czyli "jedynka" jest najstarsza oraz nie ma w nim stritów. Tego rodzaju poker używany jest w celu szybkiego rozwiązania kwestii spornych np. kto postawi kolejne piwo. Jest to gra, w którą najlepiej grać w 2 lub 3 osoby. Ponadto jest to poker, w którym nie liczą się umiejętności blefowania. Dlatego idealnie nadaje się do gry w "rozbieranego pokera".
 • Świnia
  Prosta gra, w której wyrzucanie "asów" czyli [1] jest pechowe. "Jedynka" nazywana jest w tej grze "świnią". Sprawdza się jako gra familijna oraz jako "dodatek do paru browarów". Jedna z najbardziej znanych i lubianych gier. Dlatego posiada parę wariantów jej prowadzenia różniących sie ilości stosowanych kości i sposobem punktacji. Do gry w Świnię używa się też specjalnych zestawów, w których zamiast kośćmi gracze rzucają miniaturkami świnek (Pass The Pigs).
 • Tysiąc
  Gra znana w Polsce wymagająca użycia 5-ciu kości. Jest podobna do gry Farkle rozgrywanej sześcioma kośćmi. Rewelacyjna gra łacząca ze sobą elementy strategii oraz walki ze ślepym losem. Komercyjną grą najbardziej zbliżoną do Tysiąca jest sprzedawana pod zastrzeżoną nazwą gra Cosmic Wimpout.

Przyjąłem tutaj konwencję, że nazwy będą podawane po polsku lub w takiej formie, która jest w powszechnym użyciu. Może się zdarzyć, że znasz opisywaną grę ale występuję ona tutaj pod inną nazwą. Wiele popularnych gier w różnych zakątkach świata grywanych jest podobnie, niemal identycznie, ale występują one pod różnymi nazwami. Może się również zdarzyć, że pod nazwą, która jest Ci znajoma znajdziesz opis gry całkowicie nieznanej. Dzieje się tak, ponieważ gracze często nie stosują żadnej nazwy mowiąc po prostu, że grają w kości. Niektóre tytuły gier są zastrzeżonymi znakami towarowymi przez wydawców. Wykorzystano je tylko i wyłącznie w celach informacyjnych, a także aby propagować szeroko rozumiane gry w kości oraz zachęcić do kupowania oryginalnych zestawów.

prawa autorskie | kontakt | aktualizacje 12.06.2006