Strona główna    Index gier     Rodzaje kości     Akcesoria     Źródła

PIĘKNA ÓSEMKA

Prosta gra, w której trzeba uzyskać jak najmniej oczek na dwóch kościach a "ósemki" mają w niej specjalne znaczenie. Najczęściej rozgrywana jest jako gra barowa "na drinki". Znana również jako Blates.

Liczba kości: 2
Liczba graczy: 2+
Zasady gry:
Rozpoczyna gracz wybrany przez losowanie. Gracz, w swojej kolejce rzuca tylko raz dwoma kośćmi. Wynik rzutu to suma oczek na obu kościach z wyjątkiem "ósemek". Im mniej tym lepiej.
"Ósemki" liczy się w następujący sposób:
[6] [2] - "biedna ósemka" daje wynik 13 punktów (najgorszy wynik)
[5] [3] - "bogata ósemka" to 1 punkt
[4] [4] - "piękna ósemka" to najlepszy rzut i natychmiastowe zwycięstwo.
Rundę wygrywa gracz, który ma najmniejszy wynik. Grę wygrywa gracz, który wygra dwie rundy pod rząd lub wyrzuci "piękną ósemkę". W przypadku remisu gracze remisujący rozgrywają rundę dodatkową (dogrywkę) w celu wyłonienia zwycięzcy. Wyrzucenie "pięknej ósemki" w dogrywce również przynosi natychmiastowe zwycięstwo w grze. Jak widać gra może trwać dwie rundy lub cały wieczór. Grając w barze, pokonani stawiają zwycięzcy gry piwo i zaczynają kolejną grę.

przykład
Gracz A: [3] [4] = 7
Gracz B: [2] [2] = 4
Gracz C: [1] [3] = 4
dogrywka:
Gracz B: [2] [1] = 3
Gracz C: [5] [3] = 1
rundę wygrywa gracz C

Totem
Zwyczajowo gracze w czasie gry posługują się "totemem" czyli małym przedmiotem np. pudełkiem zapałek. Gracz po wygraniu rundy otrzymuje "totem". "Totem" przechodzi w czasie gry z rąk do rąk. Gracz, który posiada "totem" i wygra kolejną rundę staje się zwycięzcą gry.

Wskazówka: formuła 44<52<63 pomaga rozróżnić "ósemki"

prawa autorskie | kontakt | aktualizacje 27.09.2006