Strona główna    Index gier     Rodzaje kości     Akcesoria     Źródła

STATEK

Pełna nazwa tej gry brzmi "Statek, Kapitan i Załoga". Gra jest stara i idealna zarówno do gry z dzieciakami jak i miłego spędzania czasu nad morzem "przy piwku".

Liczba kości: 5
Liczba graczy: 2+
Rekwizyty: kartka papieru, długopis
Zasady gry:
Każdy z graczy musi przewieźć przez morze 100 skrzyń pełnych złota. Do tego celu musi zdobyć "statek:"[6], zwerbować "kapitana:"[5] a potem skompletować "załogę:"[4].
W każdej kolejce ma do dyspozycji 3 rzuty kośćmi. Po każdym rzucie może odłożyć jedną [6] czyli "statek", jedną [5] czyli "kapitana" i jedną [4] czyli "załogę". Musi to uczynić po kolei czyli na początku musi odłożyć "statek", jak ma "statek" to może odłożyć "kapitana" a jeżeli ma już "statek" i "kapitana" może odłożyć "załogę". Może również odłożyć równocześnie "statek" i "kapitana" lub "statek", "kapitana" i "załogę".
Jeżeli graczowi nie uda sie po trzech rzutach zapewnić sobie "statek", "kapitana" i "załogę" oznacza to, że w danej kolejce nie udało mu się przewieźć żadnej skrzyni ze złotem. Jeżeli graczowi uda się odłożyć "statek", "kapitana" i "załogę" to pozostałe dwie kości określają ile przewiózł skrzyń ze złotem. Jeżeli gracz odłoży "statek", "kapitana" i "załogę" po pierwszym lub po drugim rzucie to odkłada te kości i może wykonać przysługujące mu jeszcze rzuty dwoma kośćmi. Wyniki z tych dodatkowych rzutów dopisuje do swojego konta przewiezionych skrzyń ze złotem.
Jeden z graczy jest "bankiem" i prowadzi zapis ile skrzyń ze złotem przewiózł każdy z graczy. Wygrywa ten, kto przewiezie najszybciej 100 skrzyń złota.

przykłady
Gracz A:
I rzut: [5] [5] [4] [2] [2]
II rzut: [6] [3] [2] [2] [2] i odkłada [6] czyli "statek"
III rzut: [6] [5] [4] [3] i odkłada [5] czyli "kapitan" oraz [4] czyli "załogę"
gracz przewiózł [6]+[3] = 9 skrzyń złota
Gracz B:
I rzut: [6] [5] [2] [2] [1] i odkłada [6] czyli "statek" oraz [5] czyli "statek"
II rzut: [4] [3] [2] i odkłada [4] czyli "załogę"
III rzut: [1] [1]
gracz przewiózł [3]+[2]+[1]+[1] = 7 skrzyń złota
Gracz C:
I rzut: [4] [3] [2] [2] [1]
II rzut: [4] [3] [2] [1] [1]
III rzut: [5] [5] [3] [3] [3]
gracz nie przewiózł żadnej skrzyni ze złotem

prawa autorskie | kontakt | aktualizacje 17.02.2007