Strona główna    Index gier     Rodzaje kości     Akcesoria     Źródła

STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ

Liczba kości: 5 dla każdego z graczy
Liczba graczy: 2+
Rekwizyty: kubek i żetony (zapałki) dla każdego gracza
Zasady gry:
Pełna runda składa się z trzech rzutów i trzech licytacji.
Gracze uiszczają po jednym żetonie do puli przed pierwszym rzutem.
Gracze wykonują jednocześnie pierwszy rzut dwoma kośćmi za pomocą kubka. Ostrożnie zaglądają pod kubek sprawdzając wynik swojego rzutu ale w taki sposób aby nie widzieli go inni gracz.
Gracze rozpoczynają pierwszą licytację. Licytacja polega na tym, że gracz który chce grać dalej dorzuca do puli jeden żeton. Licytację rozpoczyna zwycięzca poprzedniej rundy.
Po pierwszej licytacji gracze, którzy pozostali w grze, jednocześnie rzucają dwoma kości z ręki. Wynik drugiego rzutu jest jawny. Po drugim rzucie gracze przeprowadzają drugą licytację na takich samych zasadach jak pierwszą.
Po drugiej licytacji gracze, którzy pozostali w grze, wykonują jednoczesny rzut dwoma kośćmi: ostatnią, dotychczas nie używaną oraz jedną z kości wykorzystanych w drugim rzucie. Po trzecim rzucie gracze przeprowadzają trzecia licytację na takich samych zasadach jak pierwszą. Nazywa się ona "sprawdzeniem".
Po licytacji gracze, którzy pozostali w grze, podają swój wynik czyli sumę oczek na swoich 5-ciu kościach. Rundę wygrywa gracz, który ma najwyższy wynik. Zgarnia on całą postawioną przez graczy pulę. W przypadku remisu runda pozostaje nie rozstrzygnięta i cała pula przechodzi do następnej rundy.
Runda jest również zakończona jeżeli tylko jeden gracz licytuje. Wówczas one zwycięża.
Strzał w dziesiątkę. W grze tej kombinacja [5] [5] to "strzał w dziesiątkę". Uzyskanie jej w jakimkolwiek rzucie oznacza natychmiastowy koniec rundy. Gracz, który ją uzyskał zgarnia uzbieraną dotychczas w rundzie pulę. Jeżeli jednocześnie więcej niż jeden gracz uzyska "strzał w dziesiątkę" to kończymy rundę lecz pula przechodzi do następnej rundy podobnie jak w przypadku remisu.

przykład
trzech graczy rozpoczyna rundę (pula = 3 żetony)
I rzut (kości zakryte): A = [1] [3], B = [4] [4], C = [6] [2]
gracz A nie dołożył żetonu do puli i zakończył grę (pula = 5 żetonów)
II rzut (jawny): B = [5] [2] i C = [4] [5]
obaj gracze grają dalej (pula = 7 żetonów)
III rzut
B: [6] [4]; zostawił [5] i "pod kubkiem" ma [4] [4]; wynik wynosi 23 oczka
C: [1] [3]; zostawił [5] i "pod kubkiem" ma [6] [2]; wynik wynosi 17 oczek
obaj gracze grają "sprawdzają" (pula = 9 żetonów)
wygrywa gracz B!

prawa autorskie | kontakt | aktualizacje 31.10.2006