Strona główna    Index gier     Rodzaje kości     Akcesoria     Źródła

TRÓJKI NA BOK

Prosta gra, w której trzeba uzyskać jak najmniej oczek a "trójki" liczą się jako zera. Rozgrywana była głównie jako uliczna gra hazardowa lecz również można ją rozgrywać jako grę barową "na zapałki".

Liczba kości: 5
Liczba graczy: 2+
Zasady gry:
Rozpoczyna gracz, który wyrzuci najmniejszą ilość oczek na pięciu kościach. Gracz, w swojej kolejce może rzucić maksymalnie 5 razy. Po każdym rzucie musi odłożyć co najmniej jedną kostkę i rzuca pozostałymi. Kości odłożonych gracz nie można już użyć ponownie w swojej kolejce. Grający nie ma obowiązku wykorzystania wszystkich pięciu rzutów i ma prawo przerwać swą grę w dowolnej chwili, lecz musi to zrobić zanim wykona kolejny rzut. Ilość uzyskanych punktów w danej rundzie to suma oczek wszystkich odłożonych kości. Jednak każdą "trójkę" liczy się jako "zero" oczek.
przykład: [1] [3] [3] [5] [6] to 12 punktów
Rundę wygrywa ten, kto ma najmniejszą liczbę punktów.
Gracz, który uzyska pięć "trójek" wygrywa rundę automatycznie bez rzutów pozostałych graczy.
Kolejną rundę rozpoczyna zwycięzca poprzedniej.
Przy grze hazardowej każdy gracz przed rozpoczęciem rundy uiszcza do puli określoną stawkę. Zwycięzca rundy zgarnia całą postawioną pulę.
Warianty
  • Gra trwa dopóki jeden z graczy nie uzyska 0 punktów czyli pięciu [3]. Gracz, który uzyska wynik mniejszy niż jego poprzednik może spróbować w swojej kolejce jeszcze raz rozpoczynając od rzutu wszystkimi kośćmi.
  • Jeżeli jeden z graczy uzyskał pięć "trójek" to runda trwa dalej ale jedyną kombinacją, która może zapewnić kolejnemu graczowi natychmiastowe zwycięstwo w tej rundzie jest pięć "szóstek".

  • prawa autorskie | kontakt | aktualizacje 27.08.2006